Artykuły
Zobacz więcej
Planowane zmiany dot. reklamy produktów leczniczych
Autor: KINGA KRENT
11 kwietnia 2022
Dnia 8 kwietnia 2022 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie reklamy produktów leczniczych. Projektowane rozporządzenie przewiduje wprowadzenie kilku zmian, szczególnie istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących reklamę produktów leczniczych.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Polski zakaz reklamy aptek w świetle wyroku NSA w sprawie II GSK 3613/17. Czy rzeczywiście przełom?
Autor: Joanna Adamczyk
9 lutego 2021
W wyroku wydanym w sprawie II GSK 3613/17 polski Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wypowiedział się w sprawie wyłączenia z zakresu krajowego zakazu reklamy aptek informacji o lokalizacji i godzinach pracy apteki. W wyroku NSA wyjaśnił, że informowanie o godzinach pracy i lokalizacji apteki, niezależnie od formy przekazu czy towarzyszących mu intencji, nie stanowi zakazanej prawem farmaceutycznym reklamy apteki.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Znaczenie Wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-649/18 dla oceny obowiązującego w Polsce zakazu reklamy aptek
Autor: Joanna Adamczyk
13 listopada 2020
W dniu 1 października 2020 r. zapadł istotny także na gruncie prawa polskiego wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości (dalej jako: „TSUE”) wydany w trybie prejudycjalnym w sprawie C-649/18. Wyrok ten dotyczy wykładni unijnego prawa pochodnego w kontekście regulacji krajowych przewidujących ograniczenia (zakazy) reklamy czy promocji dotyczącej działalności aptek, odnoszących się także do świadczenia usługi sprzedaży leków OTC przez Internet. Ograniczenia w tej sferze wynikające z prawa krajowego zostały poddane ocenie zwłaszcza w świetle interpretacji postanowień dyrektywy o handlu elektronicznym i przewidzianej w niej zasady swobody świadczenia usług społeczeństwa informacyjnego.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Maksymalne ceny
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
2 kwietnia 2020
Polityka cenowa w dobie epidemii, czyli kilka słów o tym jak w najbliższych dniach mogą wyglądać ceny leków, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej chroniących przed koronawirusem czy nawet żywności. O nowych rozwiązaniach prawnych wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY – „Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19”
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
30 marca 2020
Przekazujemy Państwu publikację opracowaną przez Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy - Alert prawny pt. "Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19".
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Wszystkie ręce na pokład, czyli remedium na koronawirusa
17 marca 2020
Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy ma przyjemność zaprezentować Państwu Newsletter zawierający opracowanie na temat bieżących zmian w prawie w związku z pandemią koronawirusa z perspektywy pacjenta.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Aptekarska „uchwała antysłupowa” – walka z patologią czy walka o monopol?
Autor: Tomasz Kaczyński, , Radca Prawny, PartnerRadca Prawny, Partner
6 lutego 2020
VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy ostatecznie podjął uchwałę w sprawie rękojmi należytego prowadzenia apteki ogólnodostępnej w przypadku, gdy podmiotem prowadzącym jest farmaceuta lub spółka farmaceutów. Naczelna Izba Aptekarska nazywa dumnie tę uchwałę „antysłupową”.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Nowotwór krwi. Jakie są objawy i przebieg białaczki?
31 stycznia 2020
Białaczka to duża i zróżnicowana grupa nowotworów złośliwych, które w wielu przypadkach wymagają natychmiastowego leczenia. Niestety, rak krwi nie ma charakterystycznych objawów i często bywa mylony z przeziębieniem lub przemęczeniem.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Dodatkowe opłaty za reklamę suplementów diety jako stymulacja prozdrowotnych wyborów konsumenta
Autor: Katarzyna Hałaburda
10 stycznia 2020
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów znajduje się na etapie konsultacji publicznych. W Projekcie sięgnięto do narzędzi fiskalnych, których zastosowanie ma docelowo służyć promocji zdrowego trybu życia. Zaproponowano bowiem nałożenie dodatkowych opłat na następujące produkty i usługi, m.in. reklamę suplementów diety.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Zmiany dotyczące reklamy wyrobów medycznych w 2020 roku
Autor: Natalia Basałaj
18 grudnia 2019
Od 26 maja 2020 r. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych („MDR”) będzie bezpośrednio stosowane w krajach członkowskich UE. Jednak pewne kwestie mają zostać doprecyzowane w krajowych przepisach. Jednym z takich aspektów jest reklama wyrobów medycznych i sankcje za naruszenie zasad jej prowadzenia.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce
17 października 2019
Polscy chorzy mają najbardziej ograniczone w UE możliwości korzystania z terapii biologicznych – wynika z raportu „Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce”, opracowanego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2018
15 października 2019
Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia to kompleksowa analiza funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w poszczególnych województwach w Polsce, opracowana przez PWC.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Raport BFF Banking Group porównuje kondycję systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz wybranych krajach europejskich
12 kwietnia 2019
BFF Banking Group opublikowała raport zatytułowany „Finansowanie ochrony zdrowia a jakość systemu dla pacjentów. Polska na tle wybranych krajów europejskich", w którym wskazuje, że poziom zadłużenia w obszarze ochrony zdrowia pozostaje jednym z kluczowych wyzwań w siedmiu poddanych analizie państwach.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
8 kwietnia 2019
W najnowszym Alercie prawnym przygotowanym przez zespół Life Science KONDRAT i Partnerzy omówiono nowe obowiązki wprowadzone od 1 kwietnia 2019 r. związane z przekazywaniem do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) określonych danych dotyczących wskazanych w ustawie produktów.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Przełomowe rozstrzygnięcie NSA
Autor: Wiktor Krzymowski
27 lutego 2019
11 stycznia 2019 r. zapadło przełomowe rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym uznano, że umowy zawierane przez firmy farmaceutyczne z lekarzami o przygotowanie raportu z konferencji stanowią nieoskładkowane umowy o dzieło, a nie oskładkowane umowy zlecenia.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Nowe opakowania produktów leczniczych
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
12 lutego 2019
Zapraszamy do lektury najnowszego Alertu Prawnego przygotowanego przez zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
NOWE REGULACJE ANTYKORUPCYJNE – JAK WPŁYNĄ NA FIRMY Z BRANŻY FARMACEUTYCZNEJ?
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
16 listopada 2017
Na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o jawności życia publicznego (projekt z 23 października 2017 r.). Bezsprzecznie, w przypadku wejścia w życie ustawy o jawności życia publicznego w projektowanym brzmieniu, wprowadzone zostaną do polskiego porządku prawnego nowe instytucje prawne oraz zostanie nałożonych na przedsiębiorców wiele obowiązków, których niespełnienie prowadzić będzie do zastosowania dotkliwych sankcji. W artykule sygnalizujemy najważniejsze założenia projektu z uwzględnieniem aspektu sektora farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
SIEĆ SZPITALI W PIGUŁCE. Syntetyczne omówienie ustawy
Autor: Sławomir Molęda
7 kwietnia 2017
23 marca 2017 r. Sejm uchwalił ustawę tworzącą System Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej, potocznie zwany siecią szpitali.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Odgórne ustalenie cen leków na receptę sprzeczne z prawem UE
Autor: Dorota Brzosko
21 października 2016
19 października br. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Deutsche Parkinson Vereinigung eV („DPV”) przeciwko Zentrale zur Bekämpfung unlauteren Wettbewerbs eV. Przedmiotem sprawy był wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczącego wykładni art. 34 i 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”). Wniosek został złożony w ramach sporu pomiędzy DPV a ZBUW w przedmiocie ustalania w prawie niemieckim jednolitych cen sprzedaży leków stosowanych u ludzi wydawanych w aptekach na receptę.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Większy nadzór i surowsze kary – propozycje Zespołu ds. reklamy
Autor: Michał Tracz
21 września 2016
Zespół ds. uregulowania reklamy leków, suplementów diety i innych środków spożywczych oraz wyrobów medycznych działający przy Ministrze Zdrowia w dniu 1 września 2016 r. opracował końcowy raport zawierający projekt założeń zmian prawa regulujący reżim reklamy produktów należących do w/w kategorii.
Zobacz więcej >
1 2 3 7
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

21.03
2024
ALERT PRAWNY – Dyżury apteczne w 2024 roku
15.02
2024
ALERT PRAWNY: Wydłużenie okresów przejściowych dla wyrobów medycznych IVD
07.02
2024
Import docelowy i interwencyjny sposobem na braki leków
30.11
2023
X edycja Liderów Ochrony Zdrowia oficjalnie zakończona!