Artykuły
Zobacz więcej
Zmiany przepisów dot. obrotu pozaaptecznego
Autor: Kancelaria KONDRAT I PARTNERZY
13 kwietnia 2021
Rządowe Centrum Legislacji dnia 15 marca 2021 r. opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych oraz kryteriów klasyfikacji tych produktów do tych wykazów.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Nowelizacja przepisów Prawa Farmaceutycznego – Od 1 lipca 2020 r. kary za brak realizacji obowiązków wynikających z przepisów „antyfałszywkowych”
Autor: Aleksandra Bieniek, , Prawnik, Associate Prawnik, Associate
29 lipca 2020
Od 1 lipca zaczął obowiązywać art. 127cb Prawa Farmaceutycznego, wprowadzony nowelizacją z dnia 11 września 2019 r., nakładający kary na podmioty niedopełniające obowiązków wynikających z rozporządzenia Komisji Europejskiej 2016/161 z dnia 2 października 2015 r. („Rozporządzenie 2016/161”), dotyczących m.in. weryfikacji autentyczności produktów leczniczych („skanowanie”).
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Maksymalne ceny
Autor: Roksana Strubel, , ADWOKATADWOKAT
2 kwietnia 2020
Polityka cenowa w dobie epidemii, czyli kilka słów o tym jak w najbliższych dniach mogą wyglądać ceny leków, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej chroniących przed koronawirusem czy nawet żywności. O nowych rozwiązaniach prawnych wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY – „Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19”
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
30 marca 2020
Przekazujemy Państwu publikację opracowaną przez Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy - Alert prawny pt. "Przedsiębiorca farmaceutyczny w obliczu zmian spowodowanych pandemią COVID-19".
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Wszystkie ręce na pokład, czyli remedium na koronawirusa
17 marca 2020
Zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy ma przyjemność zaprezentować Państwu Newsletter zawierający opracowanie na temat bieżących zmian w prawie w związku z pandemią koronawirusa z perspektywy pacjenta.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Aptekarska „uchwała antysłupowa” – walka z patologią czy walka o monopol?
Autor: Tomasz Kaczyński, , Radca Prawny, PartnerRadca Prawny, Partner
6 lutego 2020
VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy ostatecznie podjął uchwałę w sprawie rękojmi należytego prowadzenia apteki ogólnodostępnej w przypadku, gdy podmiotem prowadzącym jest farmaceuta lub spółka farmaceutów. Naczelna Izba Aptekarska nazywa dumnie tę uchwałę „antysłupową”.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Nowotwór krwi. Jakie są objawy i przebieg białaczki?
31 stycznia 2020
Białaczka to duża i zróżnicowana grupa nowotworów złośliwych, które w wielu przypadkach wymagają natychmiastowego leczenia. Niestety, rak krwi nie ma charakterystycznych objawów i często bywa mylony z przeziębieniem lub przemęczeniem.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce
17 października 2019
Polscy chorzy mają najbardziej ograniczone w UE możliwości korzystania z terapii biologicznych – wynika z raportu „Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce”, opracowanego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2018
15 października 2019
Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia to kompleksowa analiza funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w poszczególnych województwach w Polsce, opracowana przez PWC.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Raport BFF Banking Group porównuje kondycję systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz wybranych krajach europejskich
12 kwietnia 2019
BFF Banking Group opublikowała raport zatytułowany „Finansowanie ochrony zdrowia a jakość systemu dla pacjentów. Polska na tle wybranych krajów europejskich", w którym wskazuje, że poziom zadłużenia w obszarze ochrony zdrowia pozostaje jednym z kluczowych wyzwań w siedmiu poddanych analizie państwach.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
8 kwietnia 2019
W najnowszym Alercie prawnym przygotowanym przez zespół Life Science KONDRAT i Partnerzy omówiono nowe obowiązki wprowadzone od 1 kwietnia 2019 r. związane z przekazywaniem do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) określonych danych dotyczących wskazanych w ustawie produktów.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
RZĄDOWY PROJEKT NOWELIZACJI PRAWA FARMACEUTYCZNEGO TRAFIŁ DO SEJMU
Autor: Dominika Chrabańska
26 marca 2019
W dniu 12 marca 2019 r. do Sejmu został skierowany projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt Ustawy ma na celu w szczególności wprowadzenie gruntownych zmian w przedmiocie karalności zachowań związanych z obrotem produktami leczniczymi, w tym w szczególności podejmowanych w ramach „odwróconego łańcucha dystrybucji”.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Nowe opakowania produktów leczniczych
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
12 lutego 2019
Zapraszamy do lektury najnowszego Alertu Prawnego przygotowanego przez zespół Life Science Kancelarii KONDRAT i Partnerzy.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
NOWE REGULACJE ANTYKORUPCYJNE – JAK WPŁYNĄ NA FIRMY Z BRANŻY FARMACEUTYCZNEJ?
Autor: Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
16 listopada 2017
Na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o jawności życia publicznego (projekt z 23 października 2017 r.). Bezsprzecznie, w przypadku wejścia w życie ustawy o jawności życia publicznego w projektowanym brzmieniu, wprowadzone zostaną do polskiego porządku prawnego nowe instytucje prawne oraz zostanie nałożonych na przedsiębiorców wiele obowiązków, których niespełnienie prowadzić będzie do zastosowania dotkliwych sankcji. W artykule sygnalizujemy najważniejsze założenia projektu z uwzględnieniem aspektu sektora farmaceutycznego.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
SIEĆ SZPITALI W PIGUŁCE. Syntetyczne omówienie ustawy
Autor: Sławomir Molęda
7 kwietnia 2017
23 marca 2017 r. Sejm uchwalił ustawę tworzącą System Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej, potocznie zwany siecią szpitali.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Odgórne ustalenie cen leków na receptę sprzeczne z prawem UE
Autor: Dorota Brzosko
21 października 2016
19 października br. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Deutsche Parkinson Vereinigung eV („DPV”) przeciwko Zentrale zur Bekämpfung unlauteren Wettbewerbs eV. Przedmiotem sprawy był wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczącego wykładni art. 34 i 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”). Wniosek został złożony w ramach sporu pomiędzy DPV a ZBUW w przedmiocie ustalania w prawie niemieckim jednolitych cen sprzedaży leków stosowanych u ludzi wydawanych w aptekach na receptę.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
ALERT PRAWNY: Nowelizacja Ustawy o działalności leczniczej
Autor: Sławomir Molęda
25 lipca 2016
W związku z wejściem w życie 15 lipca 2016 roku nowelizacji Ustawy o działalności leczniczej i niektórych innych ustaw, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy przygotowała Alert prawny zawierający szczegółowe omówienie najważniejszych zmian dokonanych przez ustawodawcę.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Plany nowelizacji prawa farmaceutycznego
Autor: dr Anna Partyka-Opiela
14 lipca 2016
W Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów z dnia 5.07.2016 r. pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Zapowiadane zmiany kształtują się dość poważnie, zaś swoim zakresem obejmą kilka istotnych zagadnień.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Najnowsze zmiany projektu Ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej
Autor: Sławomir Molęda
13 maja 2016
Projekt Ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej przeszedł etap konsultacji społecznych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone ostatnio do Projektu.
Zobacz więcej >
Zobacz więcej
Ewidencjonowanie próbek produktów leczniczych
Autor: Tomasz Kaczyński, , Radca Prawny, PartnerRadca Prawny, Partner
30 października 2013
Czy w przypadku próbek zużywanych podczas szkolenia dla lekarzy ze sposobu aplikacji produktu, organizowanego przez firmę farmaceutyczną, mają zastosowanie przepisy dotyczące promocji poprzez dystrybucję próbek wśród osób uprawionych do wypisywania recept? Jak ewidencjonować takie wyjścia towaru?
Zobacz więcej >
1 2 3 6
Zaloguj się Przypomnij hasło

Chcesz mieć dostęp?

Zarejestruj się na okres 12 miesięcy.

W celu uzyskania informacji o cenniku dostępu do portalu dla firm, prosimy o kontakt telefoniczny (22) 490 31 41 lub drogą mailową na adres: info@pharma.info.pl

Najczęściej czytane

21.03
2024
ALERT PRAWNY – Dyżury apteczne w 2024 roku
15.02
2024
ALERT PRAWNY: Wydłużenie okresów przejściowych dla wyrobów medycznych IVD
07.02
2024
Import docelowy i interwencyjny sposobem na braki leków
30.11
2023
X edycja Liderów Ochrony Zdrowia oficjalnie zakończona!